Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ochočení andulky

22. 9. 2007
Andulku nejlépe ochočíme mladou, nejlépe brzy po vylétnutí z hnízda.
Mladá andulka nesmí být ve velkém teple ale ani v zimě nebo průvanu, nesmí být v hluku nebo naopak v tichu ( to andulky znervózňuje). Vemte si ji také v tu dobu, kdy už je samostatná. Andulku si berte až si budete jisti že žere proso, což je zhruba po dvou týdnech, protože nejde ani moc o to aby se naučila létat ale aby žrala proso.

Pokud se vám zdá, že už se andulka zaklimatizovala, můžete začít s ochočováním... Když ochočujete, mějte andulku samotnou, za žádné přítomnosti jiných ptáků.

Jako vůbec první krok je důležité, si získat důvěru andulky. Sedněte si ke kleci, (nebuďte výše jak andulka) a povídejte si s ní. Povídejte si něco jemným hláskem, andulka musí poznat, že nejste nepřítel! Pomalu ale jistě by vám měla začít důvěřovat... je čas na další rozhodují krok... krok- možnosti sou DVĚ .

1 - vemte si nějakou dobrotu pro andulky do ruky (senegálské proso)otevřete dvířka od klece a pomalu přisouvejte ruku s pamlskem k tělu (úroveň nožiček a bříška), andulka by si měla po čase vzít a začít žrát... je ale dost možné, že se bude předmětu v ruce bát proto zvolte způsob druhý, který mám raději a já ho zvolila

2 - neberte si žádný pamlsek, otevřete dvířka a ruku si položte o dvířka, den ode dne ruku k andulce přibližujte a ukazujte ji, andulka by se ji měla přestat bát. Až se dostanete s rukou do úrovně andulky tělíčka, začněte ji podebírat nožičky ( můžete při tom říkat slovo, na které budete v budoucnu chtít, aby vám andulka šla na ,,povel" na prst ). Pak už máte skoro vyhráno, nožičky jí podebírejte a pokud vám stojí bez pochyby na prstě, odhodlejte se k první andulčině ,,prolétačce" po pokoji...

Hlavně na ni nechvátejte a mějte trpělivost.

První volný let - chytím jí?

V kleci nám andulka bez problémů naleze na prst, ale co když ji nebudu moc chytit, až ji pustím po domu? Pokud vám na prst naleze i ve "volném" prostoru, jste bez problému. Ale co když vám ulétá? nejdříve zkuste dát andulce čas a mějte trpělivost, tak dlouho si s ní po pokoji povídejte, tak dlouho na ní koukejte a přemlouvejte, dokud vám andulka na prst nevleze. Za žádných okolností nekřičte, nechytejte ji hadrem apodobně - a to ani když vám dochází síly! Pokud se vám však ani po dalším snažení o jejím chycení nedaří, jednoduše nechte otevřenou klec a vyčkejte, až do ní vlétne (a ona vlétne, ví, že tam má potravu).

Nečekejte, že vám andulka hned přistane na rameni, na hlavě. Nejspíš se vám bude v prních dnech až vyhýbat - velmi brzo však nastane okamžik, kdy o vás začne mít zájem.


Některá andulka se ochočí
rychle
ji, jiná pomaleji. Protože každá je osobnost :)

 

Obrazek

 

Ochočím "starší andulku"? Není andulka jako andulka. Je to individuální, spíše je ale pravděpodobnější, že odrostlou, starší andulku neochočíme než ochočíme, nebo ochočíme do té míry, že se nebude bát, ale na ruku nepůjde... Procento ochočení "hejnové" odrostlé andulky je téměž nulové. 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dotaz

(Patrik, 14. 5. 2010 12:56)

Ahoj :-) mám andulku asi rok a půl starou .Dřív mi šla na prst v pohodě ,ale teď když dám prst do klece tak jí to hrozně vadí . Neklove spíš jenom tak ďobká ,ale když ji vyndám ven tak je v pohodě a pořád se mě drží .Nevím no ... v kleci mě nechce a venku zase jo :-D Ale na proso jde v pohodě .Je to od narození pěšák ,takže moc nelítá .Chci ji to odnaučit ,aby mě měla zase ráda. Rak bych byl rád kyby ste mi poradili :-) Kdyžtak odpovězte sem do komentáře a nebo na e-mail :
Legola.s@seznam.cz

Díky moc :-)

ochočení

(ahoj, 20. 4. 2010 15:35)

chci se zeptat:
umřela mi andulka koupili jsme si dvě nové.jsou zatím v malé kleci kde si je chci ochočit a pak je dam do velke k dalším.ochočím je když jsou velmi mladí?mají asi 2 a pul mesice možná3.oddelit je namam možnost.ochočím je když jsou spolu vkleci? a jedna z nich moc neumí lítat při letu padá i za nábytek a bojím se at si něco neudělá.Díky.odpovězte nekdo na mejl:KajunkaB@seznam.cz nebo tady do komentů.díky moc

dotaz

(andrea, 10. 2. 2010 14:34)

Dobrý den prosím vás chci si koupit andulku mám možnost 4 měsíční není už stará???Děkuji

Kde se stala chyba?

(Víťa, 1. 2. 2010 13:43)

Od prosince máme andulku. Tedy již 2 měsíce. Zpočátku vypadalo,že se chce ochočit.Nechala se hladit po břiše.Na prst ale nešla.Občas se nechala pohladit i na bydýlku, které je zvenku. Jinak má volný pohyb po místnosti, který ale nevyužívá. Z ničeho nic se při příchodu někoho z nás začala schovávat do klece. Pravdou je, že jednou ulétla a museli jsme ji do klece dát "násilím", prostě ji chytit, aby si neublížila. Ale týden potom už byla opět "poloochočená".JInak na hlas "odpovídá" švitořením, pouštíme ji muziku nebo hram na kytaru, to se ji líbí. Máte někdo zkušenost, jak dlouho trvá, než dojde k úplnému ochočení? Pokud tedy ano.

Ochočení

(Barča, 31. 1. 2010 21:15)

Dá se ochočit 5 měsíčí andulka?

Léně

(Mondi, 21. 1. 2010 16:15)

8 andulek v jedné kleci.... to potěž.

ochočení 5 andulek

(Léňa, 21. 1. 2010 15:40)

Ochočit pět andulek v jedné kleci jde. Já jich mám v kleci 5 a jen jedna na ruku nejde. Ale já je pořizovala postupně!Pokud je máš od začátku najednou tak nevím.Může se to povést nebo ne.Mé andulky (8)chodí na ruku za prosem. Jedna přiletí i na bublifuk či na pružinu.Andulka se dá naučit na cokoliv.Ale musí být s předmětem nejlépe odmala.

Ochočení

(Niikol, 4. 1. 2010 19:39)

Kdyžtak odepiš na moje icq : 589185585

Ochočení

(Niikol, 1. 1. 2010 17:09)

Moje andulka byla ochočená, neklovala, nebála se mě, prostě na mě byla zvyklá. A teďka začala klovat, nevim co se jí stalo, když k ní dám ruku tak mě hodně klovne, začala sem se jí bát.(ještě je mladá, ani rok jí neni, je jí asi tak půl roku) Dokáže se znova ochočit aby neklovala?? Prosím odepiš... :o)

ochočení

(Ondřej Sobota, 31. 12. 2009 11:58)

Andulka mi náhle přestala důvěřovat.Když k ní do klece strčím prst pokouší se mě klovnout no prostě se mě bojí sednout na prst.

ocočení

(kata, 26. 12. 2009 11:06)

chtěla bycg se zeútat jestli bych mohla ochočit 5 andulek v jedné kleci bylo by to možné ??

...

(termit, 18. 10. 2009 13:51)

dekuju za radu

...

(Týna, 20. 7. 2009 21:31)

Ahojky... mám andulku pár (asi 2 měsíce) a ochočovala jsem ji, chodila už docela na prst... potom jsem jela k babičce a brácha si přivedl kámošku a Čikitka ji asi klovla a ona po ní začala házet plyšáky... od té doby se Čikitka chová jinak, na prst vůbec nechodí, kldyž ho k ní dám, začne utíkat po bidýlku... ale když mám na ruce jídlo, tak to na ruku skočí skoro hned... vůbec nevím co s ní mám dělat... už jsem jí přečetla 3 knížky, ať si zvyká na můj hlas... a prostě nic!!! poraď prosím!!!

ochočení

(Verča, 8. 2. 2009 13:28)

Ahoj moje andulka má 3 roky a stále se mně bojí, snažím se jí dávat ruku do klece pomalu a začně létat po kleci a šílet i když jí dám vodu nebo jídlo myslíš že se dá ještě ochočit? mám naději?

ochočení

(lukess, 19. 12. 2008 7:15)

prosim vas mam novou mladou andulku casto k ni mluvim proc se me boji?

ochočení

(Jarča, 14. 12. 2008 9:12)

jaká je pravďepodobnost ochočení 4leté andulky(velmi se bojí) v přítomnosti 2velmi dobře ochočené andulky děkuji za odpověď www.sekacka.j@seznam.cz

Drbání

(henry, 19. 4. 2008 12:54)

zkus drbat kousek níž :-))

Drbání na bříšku

(Ancca, 23. 2. 2008 13:52)

Moje andulka je asi výjimka protože to vypadá že drbání na bříšku jí moc nevyhovuje... :o(


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4