Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulky a jejich hnízdění

22. 8. 2008
Máte pár? Chcete mladé? Nebude to tak lehké, ale s dostatečnou péčí a spokojenými andulkama nebude problém... Vše podstatné se dočtete z článku


Vajíčko váží 2g, stejně jako čerstvě narozené holátko. Začnu hezky od začátku. Andulka se může pohlavně rozmnožit až ve věku 5 měsíců. Hnízdní doba začíná zhruba od března. Andulky se bez hnízdní budky jen velmi zřídka pohlavně rozmnoží. Myslete na to, že když dáte andulkám budku do klece popřípadě voliéry probudíte u nich pud. A andulky pokud si padli do oka a nechybí jim společnost tak se nejpravděpodobněji rozmnoží.
Pro samičku je velmi složité snášet vajíčka na bidýlku, v budce snese vajíčko bez stresu a bez problémů. (Pokud samozřejmě nejde o zadržení vajec - po té je nutné nadulce pomoct).

Když jste připraveni svým andulkám dopřát ,,zpestření života", dejte andulkám do voliéry, klece budku. Mé andulky uměle vytvořenou budku, zahoblovanou na ,,ťip ťop" odmítly a přivítali přírodní budku, kmen stromu.

Přírodní budka:
Kmen stromu, odklopné víko, dno do kterého je vyhlouben důlek. Budka nemusí být ležatá. Když ale děláte uměle vytvořenou, využijte toho a udělejte vodorovnou. Budka musí být umístěna na bezpečném místě (vysoko, pevně umístěna). Kde se andulky budou cítit bezpečně. Po hnízdění se budka musí vyčistit. V přírodě si andulky hnízda nestaví, protože se na ty stejná místa andulky nevracejí, na hnízdění si najdou dutinu stromu.

Obrazek

 

Pokud Vaše andulka hnízdí poprvé, nechte všechno na ní. V některých situacích si možná nebude vědět rady, či je zanedbá. Ale vy nic nedělejte - zkrtáka, nechte to na přírodě.

Přibližně sedm dní po spáření samička snáší své první vejce, obden pak snáší další, obvyklá snůška je pět vajec. Samička pak na vajíčkách 18 dní sedí a zahřívá je. Poté se mláďata líhnou tak jak byli sneseny. Přibližně 28 dní jsou mláďata krmena, zahřívána, opečována... Pak mláďata pomalu opouštějí budku ( některá mláďata vylezou ihned, u některých musíte být ale trpělivý ), poté musejí být ještě dva týdny u rodičů aby se naučili žrát proso, jinou stravu a dokonale létat, poté už jsou samostatná.

 

V období hnízdění se samec o samici stará, krmí jí otvorem budky a cvrlikáním ji ujišťuje že je na blízku aby samička hnízdila bez problémů. Může se stát že samec si dovolí vlézt za samičkou do budky, děje se to často - samec pomáhá samičce při starání se o mláďata. Někdy se také o vylétlá mláďata nadále nestará. Dobré je andulkám přilepšit na stravě, zpestříte jí například nejlepší proteinovou bombou vaj.směsí , nejlepší je ji podávat před a při hnízdění


Potrava v době hnízdění

Je dobré v době hnízdění spestřit stravu andulek, a to tím, že jim podáme více - ovoce a zeleniny, sépiové kosti atd.. Je také dobré obohatit  a ,,zkvalitnit"základní potravu - tedy proso.

Vaječná směs

- uvařené vejce
- strouhanka
- mrkev (vše nastrouhat, smíchat, směs musí být sypká)
- můžete přimíchat i skořápku, kopřivy nebo tvaroh další dobrý doplněk jsou piškoty
* Vaječná směs je velmi vhodným doplňkem stravy pro hnízící andulky. Podávat se může od samého počátku do samého konce hnízdění.

Po hnízdění budku okamžitě odeberte a vyčistěte. Jelikož by zahnízdili znova a to pro pár není dobré, zvláště pro samičku. Dvakrát do roka je to pro oba velmi náročné.

Jak ,,často"?
Andulka je schopna zahnízdit po celý rok, až na jedinou výjimku a to dobu pelichání ( přepeřování ). NENECHÁVEJTE VŠAK ANDULKU ZAHNÍZDIT vícekrát než dvakrát do roka! Bylo by to moc velké vyčerpání jak pro samečka tak ještě větší pro samičku! Proto je nechte maximálně zahnízdit dvakrát za rok - však to stačí.


Z přírody:
Období hnízdění u andulek v Austrálii.V jižních oblastech Austrálie andulky hnízdí od srpna do ledna, v severních od června do září. 

Od nás:
Naše andulky které jsou v zajetí, nechte zahnízdit přibližně od března, to je totiž ideální doba, kdy je teplo a to vyhovuje jak samičkám ( nemusí vydávat takové tělesné teplo ), tak VAJÍČKÁM.

Nelekejte se když:
Se samička nebude ihned ucházet o budku, musí sebrat odvahu

 

Co doporučuji?
* Andulky nechte zahnízdit ve voliéře! Je to mnohem lepší! a výhodnější! protože mláďata která vylétávají se budou učit létat! A na to potřebují hodně místa aby se naučili jak funguje technika létání!
* Lepší než ,,umělé" budky jsou budky přírodní

 

Může se stát...!
Že samička zahnízdí a nemá partnera do páru. V tomto případě se většina samiček vezme péči o mláďata a stará se o ně sama, andulka bude hodně vyčerpaná, ale zvládne to... nezasahujte so její péče o mladé.


Neoplodněné vajíčko

Může se to stát - neoplodněné vajíčko. Vajíčko bez zárodku... A příčina? : Samička možná málo zahřívala vejce ; v budce byla zima ; v budce byla nedostatečná tma. Někteří majitelé andulek vyndávají a kontrolují jestli jsou vajíčka oplozená, hned po snesení vajec. já to však moc nedoporučuji, zvláště-li hnízdí samička poprvé, mohlo by se totiž také stát, že se o vejce přestane starat, pamatujte že když odebíráte ať už vajíčka nebo mláďata pro samičku je to stresující! některé samičky dokonce i po ,,půjčení" vajíček či mláďat odmítnou dále na vejcích sedět nebo se dále starat o mláďata.
Samičky poznají že sou vajíčka oplodněná nebo nejsou, ale pouze některá je z budky vyhodí. ( Samička má totiž vynikající hmat a tak cítí že se ve vajíčku mládě hýbe ) 

Dejte pozor na:
* Pokud dáte méně budek než je páru, může se stát, že samičkám se bude líbit jedna a ta samá budka, nebo bude budek nedostatek, a mohou se porvat až do krve! Proto je vhodné dát tolik budek, kolik je párů a budky dát do stejné linie, samičky jsou totiž kvůli tomuto výběru schopné se zabít!
*Piliny andulce do budky nedávejte, jen ona ví, jak jí to bude vyhovovat. Poházejte piliny za zem voliéry, ona si je tam sama nanese pokud bude chtít, neplňtě jí budku pilinami.
* Také se může stát, že samička může odmítnout dále sedět na vejcích, když neslyší svého partnera jak u budky cvrliká. NIKDY PROTO SAMIČKU OD SAMIČKA ( TEDY PÁR) OD SEBE NEODDĚLUJTE!

Přehled: 

Snesení prvního vajíčka po spáření : 7 den.
 Po vylíhnutí následuje: Oči se otevírají: 6 den
 Rostou letky: 7 den
 Cupitají: 8 den
 Ocas.pera: 9 den
 Prachové peří: 12 den
 Váží 30g: 17 den
 Opouští budku: 28 den
 Zcela samostatná: 42 den
 

7.den

 7.dní staré mládě

Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Mohu jim pomoci????

(Perla a Pepík, 6. 10. 2017 19:40)

Když nevíte co jim dát k jídlu když mají mladé tak poradím potřebujete: vajíčko na tvrdo,kopřivu a strouhanku to nakrájejte a smíchejte dejte to do klece a a jeto.

Rada

(Dada, 29. 5. 2017 16:19)

Dobrý den, chci se zeptat, mám andulky a dneska jsem našla v kleci 3 vajíčka. Myslíte že jich vysedí když nemá budku? Jak ji mám pomoci aby je vylíhla , mám ji dát budku a nebo to nechat osudu. Děkuji za radu

Můžou se jíst andulci vejce

(Djd, 11. 4. 2017 21:52)

Můžou se jíst andulci vejce

Re: Můžou se jíst andulci vejce

(hoh, 30. 4. 2017 19:24)

Jo chutnají trochu jako tofu s karamelovým přelivem a mozzarela.
Doporučuji udělat míchaná, ze 4 vajec se nasytí 12 členná rodina a můžete pozvat ještě sousedy.
;)

Pokus o vajíčka

(Seom, 26. 4. 2017 16:51)

Dobrý den , potřebuji poradit: mám pár , samičce jsou 3 roky a sameckovy 2 roky. Hrozně se mají rádi , pořád se pusinkuji a obiraji . Asi před rokem jsem jim koupila budku teď tam ještě pořád je a vůbec si jí nevšímají , ..... nechápu proč?

andulka a neoplodněné vajíčka

(ladislav, 28. 2. 2017 16:46)

Mám 3 letou andulku,samičku..single.nemá samečka, snesla celkem za měsíc 11 vajíček,různě na bidílku, a nějaká do budky co jsem ji koupil původně na hraní, vhazovali jsme ji do bud, zvoky a hračky a měli jsme zábavu jak to vyhazuje ven,
nyní na vejcích pravidelně sedi,ale přes nos ne,a nikde jsem se nedočetl,zdali ji budku i s vejci odebrat,poněvadž skoro vubec nejí..Na int.je plno rad ale nic k tomuto mému tématu..A jak se říká, a teď babo radˇ. čekám na brzkou odpověěd.Děkuji.

Re: andulka a neoplodněné vajíčka

(Mia, 31. 3. 2017 22:01)

To samé máme my,o víkendu snesla jedno a za 6 dní další.Nesedí na nich,je jí to jedno,jak ji pozorujem,ale dneska křičela,a jdu k ní a už tam bylo vejce.Ona nemá budku,nic takového, pořád je puštěná a do klece jí dávám nebo jde sama, když je večer.Mámw jí od malinká,a teď ji je rok a půl,je ochočená, krásná,ale jak kouše

Poprve

(Radka, 29. 1. 2017 18:23)

Dobry den , mame ve voliere dva pary andulek a jedno rocni mlade od paru ktery ma zu treti mlade.Druhy par ma poprve mlade a po dvou dnech jej vyhodili z budky , ja jej nasla vcas jeste zive a dala zpet. Uvidim co se bude dit. Mohu znat vas nazor proc se to stalo? Dekuji

Piliny v budce

(František, 22. 1. 2017 12:51)

Každý máme své zkušenosti, ale já dno budky pilinami andulkám mírně pohodím. Rozdrtím je v ruce, aby byly co nejjemnější, aby je samička nemohla vynosit. Důvod je jednoduchý. Spousta samiček, při kladení vajec průjmuje a nebo neudrží trus a tudíž by pak vejce na sebe kumulovala trus, což není předmětné. To samý s pilinami praktikuji i u vylíhlých mláďat. při vylíhnutím rozdrtím malé množství pilin na jemno, tak aby se mládě v pilinách neztratilo, postupně pilin přidávám. Ale jak říkám. Každý má svůj způsob odchovu a pravdou taky je, že si samice budku vystele svým peřím.

Dotaz

(Jiří, 12. 1. 2017 13:46)

Dobrý den, myslíte že je reálné hnízdění , když budka je mimo klec ale otvor i bidýlko směřují do klece?

ja fakt nevim

(ela :), 28. 5. 2015 20:03)

dobri den ja nevim jestli muze bit modra samice z zelenim samcem? a jestli jak us budou letat mali tak jestli muzou bit v male klecy 45 cm? poradte pls

Re: ja fakt nevim

(marie, 23. 4. 2016 13:04)

Může byt modrá se zeleným a jestli chcou lítat tak je proste pusť ven :)

Re: ja fakt nevim

(Perla, 31. 12. 2016 19:26)

Muze byt treba fialova s cervenou ruzova s modrou zelena s modrou...

Re: ja fakt nevim

(Perla, 31. 12. 2016 19:26)

Muze byt treba fialova s cervenou ruzova s modrou zelena s modrou...

jak udelat abi nehnizdily?

(Natalie, 23. 8. 2016 8:28)

Prosim poradte mame parek samecka a samicku andulky a chceme je dat do voliery a nechceme mlade jak to mame zaridit?

Re: jak udelat abi nehnizdily?

(Perla, 31. 12. 2016 19:20)

Nedavat jim budku

Andulky

(Vranik, 31. 7. 2016 12:15)

Mame asi 3 roky starého samečka a 3 měsíce starou samičku,myslíte že už budou schopní hnízdit?

Re: Andulky

(mirka, 19. 8. 2016 20:28)

Samička je příliš mladá, počkejte s tím...když hnízdění uspěcháte můžete jí ublížit. Andulky dospívají rychle..ale tak rychle zase ne..:)

Re: Andulky

(Tomáš , 10. 9. 2016 11:11)

Rozhodne ne

Dotaz na hnízdnění

(Věra, 31. 8. 2016 10:07)

Dobrý den, mám menší voliéru s šesti andulkama....dvě samice a čtyři samci. Jedna samice.. se mi zdá, že bude mít mladé a sameček jí nadbíhá. Původně jsem mladé nechtěla, ale teď mě láká to zkusit....mám dát do voliéry jen jednou budku nebo bude dělat druhá samice problémy? Jinak třetí samička nám nedopatřením ulétla, proto zbylo víc samečků. Musíme doladit :-) děkuji!