Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulky a jejich hnízdění

22. 8. 2008
Máte pár? Chcete mladé? Nebude to tak lehké, ale s dostatečnou péčí a spokojenými andulkama nebude problém... Vše podstatné se dočtete z článku


Vajíčko váží 2g, stejně jako čerstvě narozené holátko. Začnu hezky od začátku. Andulka se může pohlavně rozmnožit až ve věku 5 měsíců. Hnízdní doba začíná zhruba od března. Andulky se bez hnízdní budky jen velmi zřídka pohlavně rozmnoží. Myslete na to, že když dáte andulkám budku do klece popřípadě voliéry probudíte u nich pud. A andulky pokud si padli do oka a nechybí jim společnost tak se nejpravděpodobněji rozmnoží.
Pro samičku je velmi složité snášet vajíčka na bidýlku, v budce snese vajíčko bez stresu a bez problémů. (Pokud samozřejmě nejde o zadržení vajec - po té je nutné nadulce pomoct).

Když jste připraveni svým andulkám dopřát ,,zpestření života", dejte andulkám do voliéry, klece budku. Mé andulky uměle vytvořenou budku, zahoblovanou na ,,ťip ťop" odmítly a přivítali přírodní budku, kmen stromu.

Přírodní budka:
Kmen stromu, odklopné víko, dno do kterého je vyhlouben důlek. Budka nemusí být ležatá. Když ale děláte uměle vytvořenou, využijte toho a udělejte vodorovnou. Budka musí být umístěna na bezpečném místě (vysoko, pevně umístěna). Kde se andulky budou cítit bezpečně. Po hnízdění se budka musí vyčistit. V přírodě si andulky hnízda nestaví, protože se na ty stejná místa andulky nevracejí, na hnízdění si najdou dutinu stromu.

Obrazek

 

Pokud Vaše andulka hnízdí poprvé, nechte všechno na ní. V některých situacích si možná nebude vědět rady, či je zanedbá. Ale vy nic nedělejte - zkrtáka, nechte to na přírodě.

Přibližně sedm dní po spáření samička snáší své první vejce, obden pak snáší další, obvyklá snůška je pět vajec. Samička pak na vajíčkách 18 dní sedí a zahřívá je. Poté se mláďata líhnou tak jak byli sneseny. Přibližně 28 dní jsou mláďata krmena, zahřívána, opečována... Pak mláďata pomalu opouštějí budku ( některá mláďata vylezou ihned, u některých musíte být ale trpělivý ), poté musejí být ještě dva týdny u rodičů aby se naučili žrát proso, jinou stravu a dokonale létat, poté už jsou samostatná.

 

V období hnízdění se samec o samici stará, krmí jí otvorem budky a cvrlikáním ji ujišťuje že je na blízku aby samička hnízdila bez problémů. Může se stát že samec si dovolí vlézt za samičkou do budky, děje se to často - samec pomáhá samičce při starání se o mláďata. Někdy se také o vylétlá mláďata nadále nestará. Dobré je andulkám přilepšit na stravě, zpestříte jí například nejlepší proteinovou bombou vaj.směsí , nejlepší je ji podávat před a při hnízdění


Potrava v době hnízdění

Je dobré v době hnízdění spestřit stravu andulek, a to tím, že jim podáme více - ovoce a zeleniny, sépiové kosti atd.. Je také dobré obohatit  a ,,zkvalitnit"základní potravu - tedy proso.

Vaječná směs

- uvařené vejce
- strouhanka
- mrkev (vše nastrouhat, smíchat, směs musí být sypká)
- můžete přimíchat i skořápku, kopřivy nebo tvaroh další dobrý doplněk jsou piškoty
* Vaječná směs je velmi vhodným doplňkem stravy pro hnízící andulky. Podávat se může od samého počátku do samého konce hnízdění.

Po hnízdění budku okamžitě odeberte a vyčistěte. Jelikož by zahnízdili znova a to pro pár není dobré, zvláště pro samičku. Dvakrát do roka je to pro oba velmi náročné.

Jak ,,často"?
Andulka je schopna zahnízdit po celý rok, až na jedinou výjimku a to dobu pelichání ( přepeřování ). NENECHÁVEJTE VŠAK ANDULKU ZAHNÍZDIT vícekrát než dvakrát do roka! Bylo by to moc velké vyčerpání jak pro samečka tak ještě větší pro samičku! Proto je nechte maximálně zahnízdit dvakrát za rok - však to stačí.


Z přírody:
Období hnízdění u andulek v Austrálii.V jižních oblastech Austrálie andulky hnízdí od srpna do ledna, v severních od června do září. 

Od nás:
Naše andulky které jsou v zajetí, nechte zahnízdit přibližně od března, to je totiž ideální doba, kdy je teplo a to vyhovuje jak samičkám ( nemusí vydávat takové tělesné teplo ), tak VAJÍČKÁM.

Nelekejte se když:
Se samička nebude ihned ucházet o budku, musí sebrat odvahu

 

Co doporučuji?
* Andulky nechte zahnízdit ve voliéře! Je to mnohem lepší! a výhodnější! protože mláďata která vylétávají se budou učit létat! A na to potřebují hodně místa aby se naučili jak funguje technika létání!
* Lepší než ,,umělé" budky jsou budky přírodní

 

Může se stát...!
Že samička zahnízdí a nemá partnera do páru. V tomto případě se většina samiček vezme péči o mláďata a stará se o ně sama, andulka bude hodně vyčerpaná, ale zvládne to... nezasahujte so její péče o mladé.


Neoplodněné vajíčko

Může se to stát - neoplodněné vajíčko. Vajíčko bez zárodku... A příčina? : Samička možná málo zahřívala vejce ; v budce byla zima ; v budce byla nedostatečná tma. Někteří majitelé andulek vyndávají a kontrolují jestli jsou vajíčka oplozená, hned po snesení vajec. já to však moc nedoporučuji, zvláště-li hnízdí samička poprvé, mohlo by se totiž také stát, že se o vejce přestane starat, pamatujte že když odebíráte ať už vajíčka nebo mláďata pro samičku je to stresující! některé samičky dokonce i po ,,půjčení" vajíček či mláďat odmítnou dále na vejcích sedět nebo se dále starat o mláďata.
Samičky poznají že sou vajíčka oplodněná nebo nejsou, ale pouze některá je z budky vyhodí. ( Samička má totiž vynikající hmat a tak cítí že se ve vajíčku mládě hýbe ) 

Dejte pozor na:
* Pokud dáte méně budek než je páru, může se stát, že samičkám se bude líbit jedna a ta samá budka, nebo bude budek nedostatek, a mohou se porvat až do krve! Proto je vhodné dát tolik budek, kolik je párů a budky dát do stejné linie, samičky jsou totiž kvůli tomuto výběru schopné se zabít!
*Piliny andulce do budky nedávejte, jen ona ví, jak jí to bude vyhovovat. Poházejte piliny za zem voliéry, ona si je tam sama nanese pokud bude chtít, neplňtě jí budku pilinami.
* Také se může stát, že samička může odmítnout dále sedět na vejcích, když neslyší svého partnera jak u budky cvrliká. NIKDY PROTO SAMIČKU OD SAMIČKA ( TEDY PÁR) OD SEBE NEODDĚLUJTE!

Přehled: 

Snesení prvního vajíčka po spáření : 7 den.
 Po vylíhnutí následuje: Oči se otevírají: 6 den
 Rostou letky: 7 den
 Cupitají: 8 den
 Ocas.pera: 9 den
 Prachové peří: 12 den
 Váží 30g: 17 den
 Opouští budku: 28 den
 Zcela samostatná: 42 den
 

7.den

 7.dní staré mládě

Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vajíčko

(Semmová, 12. 10. 2012 13:17)

může se stát že andulka naklade vajíčka i bez budky protože andulka se samečkem seděli v rohu tak jsem je chvíli pozorovala a pak vidím že je tam něco co vipadá jako vajíčko tak proto se ptám je to možné ? ano nebo ne

Re: Vajíčko

(Anonim, 30. 8. 2016 12:49)

Jo je to možné ale jenom vzácných případech :-D

Dotaz

(Sofie Antonie, 20. 12. 2015 14:23)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat v kolika dnech můžeme malou andulku vyndat.

Re: Dotaz

(chovatel, 6. 6. 2016 14:21)

Nejlíp se ochočí andulka – mládě, těsně před vylétnutím z hnízda. Právě vylíhlé andulky jsou neopeřené, mají zavřené oči a jsou bezmocné. Prohlédnou až v 8 – 10 dnech. Hnízdo opouštějí ve stáří 30 až 35 dní, ale ještě několik dalších dnů je rodiče krmí. Po dalších 10 dnech jsou mláďata samostatná a je možné je odebrat a učit je mluvit.

kdy oddelit

(jana, 29. 5. 2016 20:37)

Ted se nam narodila andulka a v kleci mame dva samecky a tu samičku Jak bych mela adulky rozdělit a kdy? Dekuji

Re: kdy oddelit

(chovatel, 6. 6. 2016 14:15)

Vaše samička si vybrala svého partnera a přítomnost obou samců v kleci jí evidentně nevadí. Z vlastní zkušenosti vím, že nadbytek samců při hnízdění nebyl problém, zatímco v případě většího počtu samiček , nebo nedostatku hnízdních budek, dochází často k boji o pozice a mnohdy i k napadení mladých. Ve vašem případě bych předpokládal klidný odchov, přesto v případě že by došlo k teritoriálnímu souboj,i můžete nadbytečného samce přemístit do jiné klece. Předpokládám že své papoušky rozeznáváte, domácí sameček bude ten, který se své samičce dvořil a teď v době líhnutí mláďat bude často lézt do budky a krmit svou rodinku.

dotaz.

(janka, 22. 5. 2016 9:31)

Mam par andulek ona sedi na vajkach.nevylezaa on zani chodil i do budky a ted semi zda zeje porad venku a ne uni an moc u budky.co stim vysedi a postara se one sama dekuji.je jich tech andulek vic.

Re: dotaz.

(chovatel, 6. 6. 2016 13:52)

V období hnízdění se samec o samici stará, krmí jí otvorem budky a cvrlikáním ji ujišťuje že je na blízku aby samička hnízdila bez problémů. Může se stát že samec si dovolí vlézt za samičkou do budky, děje se to často - samec pomáhá samičce při starání se o mláďata. Někdy se také o vylétlá mláďata nadále nestará. Dobré je andulkám přilepšit na stravě, zpestříte jí například nejlepší proteinovou bombou vaj.směsí , nejlepší je ji podávat před a při hnízděníPotrava v době hnízdění

Je dobré v době hnízdění spestřit stravu andulek, a to tím, že jim podáme více - ovoce a zeleniny, sépiové kosti atd.. Je také dobré obohatit a ,,zkvalitnit"základní potravu - tedy proso.

Vaječná směs
- uvařené vejce
- strouhanka
- mrkev (vše nastrouhat, smíchat, směs musí být sypká)
- můžete přimíchat i skořápku, kopřivy nebo tvaroh další dobrý doplněk jsou piškoty
* Vaječná směs je velmi vhodným doplňkem stravy pro hnízící andulky. Podávat se může od samého počátku do samého konce hnízdění.

Pareni

(Anna, 28. 3. 2016 12:08)

Ja mam parek andulek tri tydny, zatim na ni zkocil parkrat ale jen kdyz jsou venku z klece .oboum je 7 mesicu a chtela bych se zeptat za jak dlouho by meli snaset ?

Re: Pareni

(chovatel, 6. 6. 2016 13:49)

Přibližně sedm dní po spáření samička snáší své první vejce, obden pak snáší další, obvyklá snůška je pět vajec. Samička pak na vajíčkách 18 dní sedí a zahřívá je. Poté se mláďata líhnou tak jak byli sneseny. Přibližně 28 dní jsou mláďata krmena, zahřívána, opečována... Pak mláďata pomalu opouštějí budku

dobri den

(adam, 17. 10. 2015 19:25)

Dobri den budu mit samce a samicku andulku co vsechno potrebuki do klece a jake rozmeri ma mit klec a jak se o nejedes starat

Re: dobri den

(ODPOVĚD, 29. 11. 2015 8:40)

do klece budete potřebovat bydílka doporučuji barevna z plastu houpačku jestli chcete zainvestovat kupte dvě houpačky . na 2 andulky kupte 3 krmítka dvě na směs a jedna stačí na písek a na ovoce a zeleninu . pokut chcete mlade kupte budku. a andulky si nemusí sednout takže je lepší koupit dvě samice a jednoho samce . klec tak 60cm víška 60cm šířka klec mužete vyzdobyt domacímy hračkamy . navod. kupte si ve vítvarných potřebach čistič dymek kupte dřevěne neobarvene koralky a malí zvomek andulky baví si s nimy hrat a oždibovat doufam že sem pomohla

Re: Re: dobri den

(Šárka, 7. 5. 2016 23:39)

Rozhodně nekupujte bydélka z plastu! :/

Re: dobri den

(chovatel, 6. 6. 2016 13:45)

Andulku můžeme chovat buď v kleci nebo ve voliéře. Pro jeden pár stačí klec o rozměrech 80 x 40 x 40 cm. Do klece umístíme bidýlka – přírodní větvičky z nejedovatých dřevin tak silné, aby je pták téměř ale ne docela obemkl prsty. Pokud chceme mít andulky na chov, tak klec umístíme na světlé a klidné místo, vybavíme budkou 20 x 20 x 25 cm s hnízdním důlkem. Teplota okolí by měla být vyšší než 20°C. Na dno je nutné umístit nádobu na pití a koupání a písek kvůli lepšímu trávení potravy.

andulky

(Pavel Hodač, 21. 2. 2016 19:56)

Dobrý den mám doma v kleci 3 andulky 1 samičku a 2 samečky když jim tam dám budku tak budou mít mladý?

Re: andulky

(Šárka, 7. 5. 2016 23:37)

Dobrý den, jelikož máte víc samců než je samic tak se může stát, že se o samici poperou což je celkem velké riziko. Buď dáte jednoho samce pryč a nebo koupit ještě jednu samičku... :)

re

(Franta, 3. 1. 2016 0:21)

Chci se zeptat mam pár a nemám budku co mám dělat když začnou hnízdit?

Re: re

(viki, 19. 3. 2016 8:35)

Tak im postav budku. Aby merala 4cm dlhy.

Poděkování

(Martin, 22. 1. 2016 15:07)

Děkuji

Poraďte

(Nikola, 14. 1. 2016 19:14)

Samička má 5 vajec a z toho jsou 2 velké a zbytek malé