Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulky a jejich hnízdění

22. 8. 2008
Máte pár? Chcete mladé? Nebude to tak lehké, ale s dostatečnou péčí a spokojenými andulkama nebude problém... Vše podstatné se dočtete z článku


Vajíčko váží 2g, stejně jako čerstvě narozené holátko. Začnu hezky od začátku. Andulka se může pohlavně rozmnožit až ve věku 5 měsíců. Hnízdní doba začíná zhruba od března. Andulky se bez hnízdní budky jen velmi zřídka pohlavně rozmnoží. Myslete na to, že když dáte andulkám budku do klece popřípadě voliéry probudíte u nich pud. A andulky pokud si padli do oka a nechybí jim společnost tak se nejpravděpodobněji rozmnoží.
Pro samičku je velmi složité snášet vajíčka na bidýlku, v budce snese vajíčko bez stresu a bez problémů. (Pokud samozřejmě nejde o zadržení vajec - po té je nutné nadulce pomoct).

Když jste připraveni svým andulkám dopřát ,,zpestření života", dejte andulkám do voliéry, klece budku. Mé andulky uměle vytvořenou budku, zahoblovanou na ,,ťip ťop" odmítly a přivítali přírodní budku, kmen stromu.

Přírodní budka:
Kmen stromu, odklopné víko, dno do kterého je vyhlouben důlek. Budka nemusí být ležatá. Když ale děláte uměle vytvořenou, využijte toho a udělejte vodorovnou. Budka musí být umístěna na bezpečném místě (vysoko, pevně umístěna). Kde se andulky budou cítit bezpečně. Po hnízdění se budka musí vyčistit. V přírodě si andulky hnízda nestaví, protože se na ty stejná místa andulky nevracejí, na hnízdění si najdou dutinu stromu.

Obrazek

 

Pokud Vaše andulka hnízdí poprvé, nechte všechno na ní. V některých situacích si možná nebude vědět rady, či je zanedbá. Ale vy nic nedělejte - zkrtáka, nechte to na přírodě.

Přibližně sedm dní po spáření samička snáší své první vejce, obden pak snáší další, obvyklá snůška je pět vajec. Samička pak na vajíčkách 18 dní sedí a zahřívá je. Poté se mláďata líhnou tak jak byli sneseny. Přibližně 28 dní jsou mláďata krmena, zahřívána, opečována... Pak mláďata pomalu opouštějí budku ( některá mláďata vylezou ihned, u některých musíte být ale trpělivý ), poté musejí být ještě dva týdny u rodičů aby se naučili žrát proso, jinou stravu a dokonale létat, poté už jsou samostatná.

 

V období hnízdění se samec o samici stará, krmí jí otvorem budky a cvrlikáním ji ujišťuje že je na blízku aby samička hnízdila bez problémů. Může se stát že samec si dovolí vlézt za samičkou do budky, děje se to často - samec pomáhá samičce při starání se o mláďata. Někdy se také o vylétlá mláďata nadále nestará. Dobré je andulkám přilepšit na stravě, zpestříte jí například nejlepší proteinovou bombou vaj.směsí , nejlepší je ji podávat před a při hnízdění


Potrava v době hnízdění

Je dobré v době hnízdění spestřit stravu andulek, a to tím, že jim podáme více - ovoce a zeleniny, sépiové kosti atd.. Je také dobré obohatit  a ,,zkvalitnit"základní potravu - tedy proso.

Vaječná směs

- uvařené vejce
- strouhanka
- mrkev (vše nastrouhat, smíchat, směs musí být sypká)
- můžete přimíchat i skořápku, kopřivy nebo tvaroh další dobrý doplněk jsou piškoty
* Vaječná směs je velmi vhodným doplňkem stravy pro hnízící andulky. Podávat se může od samého počátku do samého konce hnízdění.

Po hnízdění budku okamžitě odeberte a vyčistěte. Jelikož by zahnízdili znova a to pro pár není dobré, zvláště pro samičku. Dvakrát do roka je to pro oba velmi náročné.

Jak ,,často"?
Andulka je schopna zahnízdit po celý rok, až na jedinou výjimku a to dobu pelichání ( přepeřování ). NENECHÁVEJTE VŠAK ANDULKU ZAHNÍZDIT vícekrát než dvakrát do roka! Bylo by to moc velké vyčerpání jak pro samečka tak ještě větší pro samičku! Proto je nechte maximálně zahnízdit dvakrát za rok - však to stačí.


Z přírody:
Období hnízdění u andulek v Austrálii.V jižních oblastech Austrálie andulky hnízdí od srpna do ledna, v severních od června do září. 

Od nás:
Naše andulky které jsou v zajetí, nechte zahnízdit přibližně od března, to je totiž ideální doba, kdy je teplo a to vyhovuje jak samičkám ( nemusí vydávat takové tělesné teplo ), tak VAJÍČKÁM.

Nelekejte se když:
Se samička nebude ihned ucházet o budku, musí sebrat odvahu

 

Co doporučuji?
* Andulky nechte zahnízdit ve voliéře! Je to mnohem lepší! a výhodnější! protože mláďata která vylétávají se budou učit létat! A na to potřebují hodně místa aby se naučili jak funguje technika létání!
* Lepší než ,,umělé" budky jsou budky přírodní

 

Může se stát...!
Že samička zahnízdí a nemá partnera do páru. V tomto případě se většina samiček vezme péči o mláďata a stará se o ně sama, andulka bude hodně vyčerpaná, ale zvládne to... nezasahujte so její péče o mladé.


Neoplodněné vajíčko

Může se to stát - neoplodněné vajíčko. Vajíčko bez zárodku... A příčina? : Samička možná málo zahřívala vejce ; v budce byla zima ; v budce byla nedostatečná tma. Někteří majitelé andulek vyndávají a kontrolují jestli jsou vajíčka oplozená, hned po snesení vajec. já to však moc nedoporučuji, zvláště-li hnízdí samička poprvé, mohlo by se totiž také stát, že se o vejce přestane starat, pamatujte že když odebíráte ať už vajíčka nebo mláďata pro samičku je to stresující! některé samičky dokonce i po ,,půjčení" vajíček či mláďat odmítnou dále na vejcích sedět nebo se dále starat o mláďata.
Samičky poznají že sou vajíčka oplodněná nebo nejsou, ale pouze některá je z budky vyhodí. ( Samička má totiž vynikající hmat a tak cítí že se ve vajíčku mládě hýbe ) 

Dejte pozor na:
* Pokud dáte méně budek než je páru, může se stát, že samičkám se bude líbit jedna a ta samá budka, nebo bude budek nedostatek, a mohou se porvat až do krve! Proto je vhodné dát tolik budek, kolik je párů a budky dát do stejné linie, samičky jsou totiž kvůli tomuto výběru schopné se zabít!
*Piliny andulce do budky nedávejte, jen ona ví, jak jí to bude vyhovovat. Poházejte piliny za zem voliéry, ona si je tam sama nanese pokud bude chtít, neplňtě jí budku pilinami.
* Také se může stát, že samička může odmítnout dále sedět na vejcích, když neslyší svého partnera jak u budky cvrliká. NIKDY PROTO SAMIČKU OD SAMIČKA ( TEDY PÁR) OD SEBE NEODDĚLUJTE!

Přehled: 

Snesení prvního vajíčka po spáření : 7 den.
 Po vylíhnutí následuje: Oči se otevírají: 6 den
 Rostou letky: 7 den
 Cupitají: 8 den
 Ocas.pera: 9 den
 Prachové peří: 12 den
 Váží 30g: 17 den
 Opouští budku: 28 den
 Zcela samostatná: 42 den
 

7.den

 7.dní staré mládě

Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Barva

(Zoolog oss, 12. 10. 2014 10:30)

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat, jakou barvu mají mláďata žluto,zelené a modro,bílé andulky.Děkuji za odpověď.

Re: Barva

(věra hašková, 19. 12. 2014 23:19)

Jeto bitomost barva tak kčemu to je????????????????????????????????????????=:-( :-( :-( :-(

krmení

(věra hašková, 19. 12. 2014 23:16)

Moje andulka jí jenom! Mrkev(nastrouhanou) semena a ríži

nemoc

(věra hašková, 19. 12. 2014 23:13)

Když je andulka nemocná tak jí dávám do misky s vodou do vížky její nohou ta voda musí bít tepla

pomoc

(miloslav, 4. 10. 2014 18:55)

dnes jsem si koupil 2 andulky sourozence a hned co jsem je dal do klece a začali se pářit,mám jse připravovat na vajíčka

Prosím o radu

(Milád, 14. 8. 2014 20:51)

Ahoj, chtela jsem se zeptat, mela jsem v kleci 4 roky samicku, a ted jsem ji dala do takove mensi voliery, kde mam i budku a poridila jsem ji samecka. Muze samicka jeste snest vajicka? nebo popripade, muzou si padnout jeste vubec do oka? Miladka1992@email.cz

ahoj

(Kk, 7. 6. 2014 8:27)

my jsme měli ptáče a zemřelo

potřebuju helpnout

(skorpytom, 8. 12. 2012 19:17)

mám 4 andulky 2 kluky a 2 holky ale nechtějí do páru co mám dělat
JSOU VE SKUPINÁCH 2 HOLKY 2 KLUCI

Re: potřebuju helpnout

(skorpytom, 16. 1. 2013 17:36)

no takk už ne mám vaíčka

potřebuji poradit vajíčka

(Petra, 30. 12. 2012 23:31)

Prosím na pište na email petra.cuc@seznam.cz

Pomoc

(steel, 9. 11. 2012 15:32)

Ahoj potrebuji poradit mel jsem dlouholetej par andulek maji mlade andulky ale stalo se ze mne uletel nestastnou nahodou samec tak jsem se chtel zeptat jestli to samicka vubec sama vsechno zvladne a bojim se jim tam dat druheho samce mohlo stat ze mlade andulky zabije.. Dekuji moc za radu

POMOC

(Garfild, 31. 3. 2009 19:18)

mam par andulek tak pred mesicem jsem jim dal do klece budku a nic ani se nepari vubec si nwm radi nevi nekdo proc ne a ne? jestly by aspon neconekdo vedel tak mi pls napiste na email:Buzepa@seznam.cz DEKUJI MOC

Re: POMOC

(lenka, 30. 10. 2010 19:19)

ja sem jim dala budku do klece před 3 měsíci a až ted hnízdí.potřebujou trochu času.

Re: POMOC

(paní X, 16. 10. 2012 15:12)

třeba se nemilujou a nechtěj se spářit

zampoměla jsem e-mail

(semková, 12. 10. 2012 13:50)

marie.demkova@seznam.cz

problém s vajíčky

(zuzka, 27. 9. 2012 13:34)

je září a naše samička snesla 7 vajíček jedno znich je plné o druhém sem si to taky myslela ale dnes jsem je prosvicovala a jako by v něm něco stvrdlo lítá to sem a tam jako by byl v něm korálek nevíte co to je

RADA

(Petr, 18. 9. 2012 18:00)

Dobrý den,

máme doma ve voliéře 1 samečka cca. 1,5rok a 3 samičky. Budku mají ale nejeví o ní zájem. Nevíte jestli je problém v počtu samiček?

andulky

(olda, 12. 9. 2012 17:15)

mam andulku ktera ma budku v kleci a vni mladata je to v pořadku jak budu velke na litaní vypustim je do voryery

pomoc

(mulda, 12. 3. 2011 11:44)

MAM PAR ANDULEK 1 ZNICH SEDÍ ALE NEVIM JAK DLOUHO A NEPOZNAM ESTLI SOU OPLODNENA NEBO NEJSOU POMUZE MI NEKDO PLS

Re: pomoc

(alla, 6. 6. 2011 20:33)

Dobrý den, máme andulky pořízené na podzim, teďka na jaře jsme jim dali budku do voliéry. Samička asi po 14dnech začala snášet vajíčka, ale po týdnu je začala vyhyzovat. Postupně vyhodila všechny. Poraď te mi prosím čím by to mohlo být. děkuji za odpověď, můj mail alena.besedova@seznam.cz