Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulky a jejich hnízdění

22. 8. 2008
Máte pár? Chcete mladé? Nebude to tak lehké, ale s dostatečnou péčí a spokojenými andulkama nebude problém... Vše podstatné se dočtete z článku


Vajíčko váží 2g, stejně jako čerstvě narozené holátko. Začnu hezky od začátku. Andulka se může pohlavně rozmnožit až ve věku 5 měsíců. Hnízdní doba začíná zhruba od března. Andulky se bez hnízdní budky jen velmi zřídka pohlavně rozmnoží. Myslete na to, že když dáte andulkám budku do klece popřípadě voliéry probudíte u nich pud. A andulky pokud si padli do oka a nechybí jim společnost tak se nejpravděpodobněji rozmnoží.
Pro samičku je velmi složité snášet vajíčka na bidýlku, v budce snese vajíčko bez stresu a bez problémů. (Pokud samozřejmě nejde o zadržení vajec - po té je nutné nadulce pomoct).

Když jste připraveni svým andulkám dopřát ,,zpestření života", dejte andulkám do voliéry, klece budku. Mé andulky uměle vytvořenou budku, zahoblovanou na ,,ťip ťop" odmítly a přivítali přírodní budku, kmen stromu.

Přírodní budka:
Kmen stromu, odklopné víko, dno do kterého je vyhlouben důlek. Budka nemusí být ležatá. Když ale děláte uměle vytvořenou, využijte toho a udělejte vodorovnou. Budka musí být umístěna na bezpečném místě (vysoko, pevně umístěna). Kde se andulky budou cítit bezpečně. Po hnízdění se budka musí vyčistit. V přírodě si andulky hnízda nestaví, protože se na ty stejná místa andulky nevracejí, na hnízdění si najdou dutinu stromu.

Obrazek

 

Pokud Vaše andulka hnízdí poprvé, nechte všechno na ní. V některých situacích si možná nebude vědět rady, či je zanedbá. Ale vy nic nedělejte - zkrtáka, nechte to na přírodě.

Přibližně sedm dní po spáření samička snáší své první vejce, obden pak snáší další, obvyklá snůška je pět vajec. Samička pak na vajíčkách 18 dní sedí a zahřívá je. Poté se mláďata líhnou tak jak byli sneseny. Přibližně 28 dní jsou mláďata krmena, zahřívána, opečována... Pak mláďata pomalu opouštějí budku ( některá mláďata vylezou ihned, u některých musíte být ale trpělivý ), poté musejí být ještě dva týdny u rodičů aby se naučili žrát proso, jinou stravu a dokonale létat, poté už jsou samostatná.

 

V období hnízdění se samec o samici stará, krmí jí otvorem budky a cvrlikáním ji ujišťuje že je na blízku aby samička hnízdila bez problémů. Může se stát že samec si dovolí vlézt za samičkou do budky, děje se to často - samec pomáhá samičce při starání se o mláďata. Někdy se také o vylétlá mláďata nadále nestará. Dobré je andulkám přilepšit na stravě, zpestříte jí například nejlepší proteinovou bombou vaj.směsí , nejlepší je ji podávat před a při hnízdění


Potrava v době hnízdění

Je dobré v době hnízdění spestřit stravu andulek, a to tím, že jim podáme více - ovoce a zeleniny, sépiové kosti atd.. Je také dobré obohatit  a ,,zkvalitnit"základní potravu - tedy proso.

Vaječná směs

- uvařené vejce
- strouhanka
- mrkev (vše nastrouhat, smíchat, směs musí být sypká)
- můžete přimíchat i skořápku, kopřivy nebo tvaroh další dobrý doplněk jsou piškoty
* Vaječná směs je velmi vhodným doplňkem stravy pro hnízící andulky. Podávat se může od samého počátku do samého konce hnízdění.

Po hnízdění budku okamžitě odeberte a vyčistěte. Jelikož by zahnízdili znova a to pro pár není dobré, zvláště pro samičku. Dvakrát do roka je to pro oba velmi náročné.

Jak ,,často"?
Andulka je schopna zahnízdit po celý rok, až na jedinou výjimku a to dobu pelichání ( přepeřování ). NENECHÁVEJTE VŠAK ANDULKU ZAHNÍZDIT vícekrát než dvakrát do roka! Bylo by to moc velké vyčerpání jak pro samečka tak ještě větší pro samičku! Proto je nechte maximálně zahnízdit dvakrát za rok - však to stačí.


Z přírody:
Období hnízdění u andulek v Austrálii.V jižních oblastech Austrálie andulky hnízdí od srpna do ledna, v severních od června do září. 

Od nás:
Naše andulky které jsou v zajetí, nechte zahnízdit přibližně od března, to je totiž ideální doba, kdy je teplo a to vyhovuje jak samičkám ( nemusí vydávat takové tělesné teplo ), tak VAJÍČKÁM.

Nelekejte se když:
Se samička nebude ihned ucházet o budku, musí sebrat odvahu

 

Co doporučuji?
* Andulky nechte zahnízdit ve voliéře! Je to mnohem lepší! a výhodnější! protože mláďata která vylétávají se budou učit létat! A na to potřebují hodně místa aby se naučili jak funguje technika létání!
* Lepší než ,,umělé" budky jsou budky přírodní

 

Může se stát...!
Že samička zahnízdí a nemá partnera do páru. V tomto případě se většina samiček vezme péči o mláďata a stará se o ně sama, andulka bude hodně vyčerpaná, ale zvládne to... nezasahujte so její péče o mladé.


Neoplodněné vajíčko

Může se to stát - neoplodněné vajíčko. Vajíčko bez zárodku... A příčina? : Samička možná málo zahřívala vejce ; v budce byla zima ; v budce byla nedostatečná tma. Někteří majitelé andulek vyndávají a kontrolují jestli jsou vajíčka oplozená, hned po snesení vajec. já to však moc nedoporučuji, zvláště-li hnízdí samička poprvé, mohlo by se totiž také stát, že se o vejce přestane starat, pamatujte že když odebíráte ať už vajíčka nebo mláďata pro samičku je to stresující! některé samičky dokonce i po ,,půjčení" vajíček či mláďat odmítnou dále na vejcích sedět nebo se dále starat o mláďata.
Samičky poznají že sou vajíčka oplodněná nebo nejsou, ale pouze některá je z budky vyhodí. ( Samička má totiž vynikající hmat a tak cítí že se ve vajíčku mládě hýbe ) 

Dejte pozor na:
* Pokud dáte méně budek než je páru, může se stát, že samičkám se bude líbit jedna a ta samá budka, nebo bude budek nedostatek, a mohou se porvat až do krve! Proto je vhodné dát tolik budek, kolik je párů a budky dát do stejné linie, samičky jsou totiž kvůli tomuto výběru schopné se zabít!
*Piliny andulce do budky nedávejte, jen ona ví, jak jí to bude vyhovovat. Poházejte piliny za zem voliéry, ona si je tam sama nanese pokud bude chtít, neplňtě jí budku pilinami.
* Také se může stát, že samička může odmítnout dále sedět na vejcích, když neslyší svého partnera jak u budky cvrliká. NIKDY PROTO SAMIČKU OD SAMIČKA ( TEDY PÁR) OD SEBE NEODDĚLUJTE!

Přehled: 

Snesení prvního vajíčka po spáření : 7 den.
 Po vylíhnutí následuje: Oči se otevírají: 6 den
 Rostou letky: 7 den
 Cupitají: 8 den
 Ocas.pera: 9 den
 Prachové peří: 12 den
 Váží 30g: 17 den
 Opouští budku: 28 den
 Zcela samostatná: 42 den
 

7.den

 7.dní staré mládě

Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: pomoc

(zuzana, 31. 7. 2012 19:14)

dnes jsem si všimla ve volieře kde máme 2 páry andulek že jedni mají v budce jedno vajíčko.Ale za celej den sem neviděla že by andulka na vajíčku seděla.

Re: Re: pomoc

(Péťa, 26. 8. 2012 10:12)

třeba bylo neoplodněné nebo nemocné to samička už pozná...

Re: pomoc

(Péťa, 26. 8. 2012 10:11)

v jedné knížce psali že máš počkat až samice vyleze z budky a vzít ty vajíčka a dát je pod lampu a když uvidíš tmaví zárodek tak jsou oplodněná a když nic, tak ho vyndej a nevracej ho zpátky a když budou všechny neoplodněné tak je odebírej postupně a né všechny v jeden den :)

pešaci

(M Fryčova, 21. 8. 2012 15:37)

proč se lih nou tak zvani pěšaci M.cincila@seznam.cz

pešaci

(M Fryčova, 21. 8. 2012 15:36)

proč se lih nou tak zvani pěšaci M.cincila@seznam.cz

pešaci

(M Fryčova, 21. 8. 2012 15:35)

proč se lih nou tak zvani pěšaci M.cincila@seznam.cz

hnízdění

(ivetka, 31. 8. 2008 21:06)

ahoj dneska jsem přesunula 4 andulky z malé klece do velké voliéry.120x60x60 to jsou její rozmě ry budky jsou tam 4.mám 1samečka 1samičku a 2 mládata ze zwerimexu u kterých není jasné pohlaví.bydlí tam s párečkem zebřiček a jejich 2 mládaty.zdá se mi že je každá andulka sama.samička ještě nevkročila do budky všichni vypadají tak zaraženě.myslíš že my zahnízdí?? když tak napiš ne blo -http://morcataazebricky.blog.cz

Re: hnízdění

(kavi, 24. 2. 2012 22:13)

ahoj jestliže mám ve voliéře otce (samce) a dceru (samici) a koupím jí nového samce komu dá přednost???

vajíčko

(Nela, 14. 10. 2011 17:45)

mám dvě andulky samici a samečka ani nevím jestli se pářili ale jednou mi samička snesla vajíčko ale neměli jsme budku nejpíž ho snesla na bidýlku protože bylo nakřaplé no a pak další dny nic myslíte ze je připravená na hnízděni nebo to bylo jen takový náhodný

Pročpak?

(Nikol123, 22. 3. 2011 16:05)

Mám pár andulek ve velké kleci a dala jsem jim budku...Kiki je modrá samice je jí +- 3 roky a Kuky je zelený samec a má asi 4 roky....cela bych aby měli mladé,maj se rádi ale newím jestli se Kikinka vubec nechá ,,oplodnit" Kukušem já ttiž na jiného samca nemám :-(

Můj mail je : fjordek@seznam.cz

Děkuju

vajíčko

(Martina , 9. 12. 2010 19:20)

zapomnela jsem napsat svůj email:martina01997@seznam.cz

vajíčko

(Martina, 9. 12. 2010 19:18)

Moje andulka má jedno vajíčko přilepené k sobě.Nevím co mám dělat.Prosím poraďte mi.

Rada

(Fanda, 7. 11. 2010 16:14)

Co to jsou pěšáci a jak to vznikne.dik pomafrantisek@seznam.cz

potřebuji radu

(David, 22. 4. 2010 16:05)

Minulý rok mi můj pár andulek zahnízdil vylíhlo se jen jedno mláďe a vše bylo v pořádku ale když mládě vylezlo z budky tak samička ho přes noc zabila nevím z jakého důvodu . Myslím si že to bylo kvůly stejnému zbarvení samičky a mláděte ale opravdu nevím. Už mi znovu zahnízdily a nechci aby se to opakovalo prosím poraďte děkuji.

mladé

(Filip, 21. 4. 2010 22:17)

moje andulky budou mít mladé a chtěl bych se zeptat kdy je možné mlád´ata z budky bezpečně vzít?

Rašelina

(Richard, 11. 4. 2010 14:12)

Souhlasím s tou rašelinou mám jen jeden pár a mají mladé v budce mám rašelinu a vyhovuje jim to . dík

výpň budek

(gabriela, 28. 3. 2010 21:11)

Mám zkušenost s chovem Amazoňanů modročelých, kdy do hnízdní budky dávám rašelinu. Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že se andulkám nemá dávat nic, popř. rozházet piliny na dno voliéry. Já bych raději volila rašelinu, je to dobré rozhodnutí?
děkuji
G.

Pro Garfílda a Petra

(Léňa, 13. 1. 2010 14:39)

Jestli máte opravdu pár a budka visí bez povšimnutí tak jí sundejte a za měsí ji tam opět dejte.Nezapoměli jste podávat vaječnou míchanici a ovoce se zeleninou?A máte samici a samce?Jestli ne tak vám nezahnízdí.Já sama jsem měla úplně stejný problém a pomohlo to.

Pro MATESE

(Klára, 2. 12. 2009 13:58)

Ahoj Mates,andulka se může pohlavně rozmnožit už v šesti měsících.....takže když jí je pět let tak ano

Chci se zeptat

(Mates, 3. 11. 2009 17:09)

může se moje andulka pohlavně rozmnožit když už má 5 let?