Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulky a jejich hnízdění

22. 8. 2008
Máte pár? Chcete mladé? Nebude to tak lehké, ale s dostatečnou péčí a spokojenými andulkama nebude problém... Vše podstatné se dočtete z článku


Vajíčko váží 2g, stejně jako čerstvě narozené holátko. Začnu hezky od začátku. Andulka se může pohlavně rozmnožit až ve věku 5 měsíců. Hnízdní doba začíná zhruba od března. Andulky se bez hnízdní budky jen velmi zřídka pohlavně rozmnoží. Myslete na to, že když dáte andulkám budku do klece popřípadě voliéry probudíte u nich pud. A andulky pokud si padli do oka a nechybí jim společnost tak se nejpravděpodobněji rozmnoží.
Pro samičku je velmi složité snášet vajíčka na bidýlku, v budce snese vajíčko bez stresu a bez problémů. (Pokud samozřejmě nejde o zadržení vajec - po té je nutné nadulce pomoct).

Když jste připraveni svým andulkám dopřát ,,zpestření života", dejte andulkám do voliéry, klece budku. Mé andulky uměle vytvořenou budku, zahoblovanou na ,,ťip ťop" odmítly a přivítali přírodní budku, kmen stromu.

Přírodní budka:
Kmen stromu, odklopné víko, dno do kterého je vyhlouben důlek. Budka nemusí být ležatá. Když ale děláte uměle vytvořenou, využijte toho a udělejte vodorovnou. Budka musí být umístěna na bezpečném místě (vysoko, pevně umístěna). Kde se andulky budou cítit bezpečně. Po hnízdění se budka musí vyčistit. V přírodě si andulky hnízda nestaví, protože se na ty stejná místa andulky nevracejí, na hnízdění si najdou dutinu stromu.

Obrazek

 

Pokud Vaše andulka hnízdí poprvé, nechte všechno na ní. V některých situacích si možná nebude vědět rady, či je zanedbá. Ale vy nic nedělejte - zkrtáka, nechte to na přírodě.

Přibližně sedm dní po spáření samička snáší své první vejce, obden pak snáší další, obvyklá snůška je pět vajec. Samička pak na vajíčkách 18 dní sedí a zahřívá je. Poté se mláďata líhnou tak jak byli sneseny. Přibližně 28 dní jsou mláďata krmena, zahřívána, opečována... Pak mláďata pomalu opouštějí budku ( některá mláďata vylezou ihned, u některých musíte být ale trpělivý ), poté musejí být ještě dva týdny u rodičů aby se naučili žrát proso, jinou stravu a dokonale létat, poté už jsou samostatná.

 

V období hnízdění se samec o samici stará, krmí jí otvorem budky a cvrlikáním ji ujišťuje že je na blízku aby samička hnízdila bez problémů. Může se stát že samec si dovolí vlézt za samičkou do budky, děje se to často - samec pomáhá samičce při starání se o mláďata. Někdy se také o vylétlá mláďata nadále nestará. Dobré je andulkám přilepšit na stravě, zpestříte jí například nejlepší proteinovou bombou vaj.směsí , nejlepší je ji podávat před a při hnízdění


Potrava v době hnízdění

Je dobré v době hnízdění spestřit stravu andulek, a to tím, že jim podáme více - ovoce a zeleniny, sépiové kosti atd.. Je také dobré obohatit  a ,,zkvalitnit"základní potravu - tedy proso.

Vaječná směs

- uvařené vejce
- strouhanka
- mrkev (vše nastrouhat, smíchat, směs musí být sypká)
- můžete přimíchat i skořápku, kopřivy nebo tvaroh další dobrý doplněk jsou piškoty
* Vaječná směs je velmi vhodným doplňkem stravy pro hnízící andulky. Podávat se může od samého počátku do samého konce hnízdění.

Po hnízdění budku okamžitě odeberte a vyčistěte. Jelikož by zahnízdili znova a to pro pár není dobré, zvláště pro samičku. Dvakrát do roka je to pro oba velmi náročné.

Jak ,,často"?
Andulka je schopna zahnízdit po celý rok, až na jedinou výjimku a to dobu pelichání ( přepeřování ). NENECHÁVEJTE VŠAK ANDULKU ZAHNÍZDIT vícekrát než dvakrát do roka! Bylo by to moc velké vyčerpání jak pro samečka tak ještě větší pro samičku! Proto je nechte maximálně zahnízdit dvakrát za rok - však to stačí.


Z přírody:
Období hnízdění u andulek v Austrálii.V jižních oblastech Austrálie andulky hnízdí od srpna do ledna, v severních od června do září. 

Od nás:
Naše andulky které jsou v zajetí, nechte zahnízdit přibližně od března, to je totiž ideální doba, kdy je teplo a to vyhovuje jak samičkám ( nemusí vydávat takové tělesné teplo ), tak VAJÍČKÁM.

Nelekejte se když:
Se samička nebude ihned ucházet o budku, musí sebrat odvahu

 

Co doporučuji?
* Andulky nechte zahnízdit ve voliéře! Je to mnohem lepší! a výhodnější! protože mláďata která vylétávají se budou učit létat! A na to potřebují hodně místa aby se naučili jak funguje technika létání!
* Lepší než ,,umělé" budky jsou budky přírodní

 

Může se stát...!
Že samička zahnízdí a nemá partnera do páru. V tomto případě se většina samiček vezme péči o mláďata a stará se o ně sama, andulka bude hodně vyčerpaná, ale zvládne to... nezasahujte so její péče o mladé.


Neoplodněné vajíčko

Může se to stát - neoplodněné vajíčko. Vajíčko bez zárodku... A příčina? : Samička možná málo zahřívala vejce ; v budce byla zima ; v budce byla nedostatečná tma. Někteří majitelé andulek vyndávají a kontrolují jestli jsou vajíčka oplozená, hned po snesení vajec. já to však moc nedoporučuji, zvláště-li hnízdí samička poprvé, mohlo by se totiž také stát, že se o vejce přestane starat, pamatujte že když odebíráte ať už vajíčka nebo mláďata pro samičku je to stresující! některé samičky dokonce i po ,,půjčení" vajíček či mláďat odmítnou dále na vejcích sedět nebo se dále starat o mláďata.
Samičky poznají že sou vajíčka oplodněná nebo nejsou, ale pouze některá je z budky vyhodí. ( Samička má totiž vynikající hmat a tak cítí že se ve vajíčku mládě hýbe ) 

Dejte pozor na:
* Pokud dáte méně budek než je páru, může se stát, že samičkám se bude líbit jedna a ta samá budka, nebo bude budek nedostatek, a mohou se porvat až do krve! Proto je vhodné dát tolik budek, kolik je párů a budky dát do stejné linie, samičky jsou totiž kvůli tomuto výběru schopné se zabít!
*Piliny andulce do budky nedávejte, jen ona ví, jak jí to bude vyhovovat. Poházejte piliny za zem voliéry, ona si je tam sama nanese pokud bude chtít, neplňtě jí budku pilinami.
* Také se může stát, že samička může odmítnout dále sedět na vejcích, když neslyší svého partnera jak u budky cvrliká. NIKDY PROTO SAMIČKU OD SAMIČKA ( TEDY PÁR) OD SEBE NEODDĚLUJTE!

Přehled: 

Snesení prvního vajíčka po spáření : 7 den.
 Po vylíhnutí následuje: Oči se otevírají: 6 den
 Rostou letky: 7 den
 Cupitají: 8 den
 Ocas.pera: 9 den
 Prachové peří: 12 den
 Váží 30g: 17 den
 Opouští budku: 28 den
 Zcela samostatná: 42 den
 

7.den

 7.dní staré mládě

Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

proč

(Marie, 8. 1. 2016 19:12)

Vypadá to ze je ji po snesení vajec špatně přitom už jsou to dva měsíce

dotaz

(karel, 1. 7. 2015 15:10)

Mám dotaz,andulce je rok,je sama,volně se pohybuje po bytě a zaskleném balkoně.Začala snášet vajíčka.Mám jí je nechat a nebo odstranit?

Re: dotaz

(ODPOVĚD, 29. 11. 2015 8:18)

vejce jí mužete nechat ona na nich bude sedět a pak je necha a kdyby ne tak jí je vente jak se říka přišla na ní vašen a pro ní bude nejlepší když jí koupíte společníka jestli nechcete přírustky kupte jí samici.

andulky se nechtějí pářit

(andulky PORADTE, 29. 11. 2015 8:10)

prosím poradte mam tři andulky jednoho samce a dvě samice mají docela velkou klec a v ní budku.uš jsem psala do více ztranek ale nikdo neodepsal.
poradteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ,předem děkuji.

3 Andulky

(Tomáš, 8.8.2015 19:49, 8. 8. 2015 19:52)

Zdravím, chtěl bych se zeptat na drobný zádrhel. Mám samičku, která je v období hnízdění a k tomu mám 2 samečky - 1 sameček je partner samičky a 2 sameček je před rokem odchycený a samičku nemá, takže má otázka tkví v tom, jestli toho 2 samečka mám dát do vedlejší klece, které by byly vedle sebe, aby andulky na sebe viděli a nebo, jestli je mám nechat spolu a samička si popřípadě 2 samečka zkrotí, aby ji nechal napokoji. Moc prosím, poraďte :)

Re: 3 Andulky

(Admin, 8. 8. 2015 21:58)

Ahooj, já osobně si myslím, že dva samci a jedna samice nevadí. Problém by nastal, kdyby byly dvě samice na jednoho samce - ty by se o něj pak praly, takhle se sameček skoro vždy podřídí... spíš aby mu nebylo smutno :( :))

potřebuju poradit

(Veronika, 4. 6. 2015 18:00)

prosím někoho o radu,ve venkovní voliéře mám dohromady 3 páry andulek a rosely,snáší se dobře.Teď ale jedna samička sedí na vejcích,jedno mládě se už vyklubalo,a rosely nedaj pokoj,nakukujou neusále do budky,samička když je chvilku mimo budku,tak jí dávají rosely zabrat.Honí jí po voliéře,pak by se dobývaly do budky..,je možné budku přemístit do jiné menší voliéry i se samičkou a semečkem aby měla víc klidu?Nebo to není vhodné?díky za odpověď.

Odpověď

(Julie , 9. 6. 2015 18:52)

Dobrý den,reaguji na vaší otázku.Pokud máte andulky a rosely dohromady v jedné kleci a pořád lezou do budky od té samice andulky tak ten párek andulek i s těmi mláďaty dejte zvlášť ;)

Re: potřebuju poradit

(Karel, 16. 6. 2015 20:22)

Myslím si, že problém je v těch roselách. Vhodná kombinace k andulkám je korela. Rosela bude dělat problémy bohužel pořád...

prosím odepište

(Julie , 9. 6. 2015 19:04)

Dobrý den,můžu se zeptat za jak dlouho můžou mít moje andulky mladé?Mému samečkovi bude za několik měsíců jeden rok a moji samičce bude na podzim jeden rok,mám je ve velké kleci kde mají houpačky,hračky pro papoušky,budku bidílka atd......a už prozkoumali budku.můžu se zeptat za jak dlouho moje samička naklade vajíčka????

andulky

(Blaza, 14. 5. 2015 12:27)

prosim o radu mám andulky druhým rokem andulky samičky sedí v budkách ale tento tyden se mi stalo že samec se svym lonskym potom kem samečkem vyhani ostatni samečky od budek a otravuje jejich samičky i v budkach až samičky vylitnou mám je dát bokem nebo je tam mám nechat samičky sou ve stejnem počtu jako samičky vyčetla sem že někdy si některý sameček přivlastní více samiček ale ten jeden pár je z něho moc neklydny poradte děkuji

nelíhnou se mládý

(Milan Veselý, 6. 5. 2015 18:35)

hezký den,
12.4.2015 samička snesla 1 vajíčko, teď jich má 6, ale zatím není ani jedno mládě. Mělo by se líhnout po 18ti dnech, a to již dávno bylo.
Samička stále sedí na vajíčkách. Nechci ji tam lézt, abych něco nepokazil.

Poraďte co s tím a díky.

prosim pomozte

(Jitka Sobotková, 26. 4. 2015 12:20)

Ahoj) prosim mame tak 4 - 5 letou samicku andulky. v kleci jsou jeste mladsi samecek a samicka. Jednou jsme v kleci nasli nakrapnute vajicko (evidentne od ni) asi ho snesla na bidylku. Tedka tak asi pred ctrnacti dny jsme jim tam dali budku. Ta samicka v ni travi naprostou vetsinu casu ale nic se nedeje. prosim odpověz diky

potřebuji poradit vajíčka

(Petra, 30. 12. 2012 22:51)

Před dvouma dny jsem zystila že moje andulka má 2 vajíčka ale dnes muj kocour schodil klec i s andulkami a vajíčka jsem našla na křáplá mám je vyhodit nebo je nechat

Re: potřebuji poradit vajíčka

(Šárka, 17. 8. 2014 12:20)

Ahoj,mám samičku a k ní samečka. Dnes jsem přišla k budce a v důlku u budky byly jen takové žluté skvrny které tam včera nebyly nejspíše vajíčko prostě sežrala... Je to možné ?

vajíčka porada

(věra hašková, 19. 12. 2014 23:31)

Promin ti musíš vihodit ti už se neviklubají promin

Re: potřebuji poradit vajíčka

(Křížová, 18. 4. 2015 19:41)

Nechat andulka si poradí.

Krmení

(Lida, 16. 11. 2014 20:22)

Zdravím, potřebuji poradit. Mám andulku, ještě mládě, které musím dokrmovat ( vejce na tvrdo, mrkev strouhanka). Chi se zeptat kolikrat denně? Musím i v noc? MŮJ e-mail lajdtkadlecova@seznam.cz děkuji..

Re: Krmení

(věra hašková, 19. 12. 2014 23:27)

Kceš poradit takbjí dávej nastruhanou mrkev jo liduško kceš morče nebo čičilu jesli nevíš co je činčila tak to je taková myš jo ahoj pozdravuju tvojí andulku

Re: Krmení

(věra hašková, 19. 12. 2014 23:33)

Dvakrat dene